Fujarové trio Javorová húžva vzniklo v roku 2002 pri folklórnom súbore Bystrina v Banskej Bystrici, kde i doteraz pôsobí a s ním vystupuje po celom Slovensku i v zahraničí. Účinkuje v zložení Ing. Ján Kulfas, Michal Fiľo a Daniel Mudrák. Jeho repertoár tvoria valaské a pastierske piesne sprevádzané fujarami, píšťalkami, koncovkami, gajdami a drumbľou.
Javorová húžva v roku 2003 vítala Sv. Otca Jána Pavla II. v Banskej Bystrici, bola pri otváraní výstavy fotografií z návštev Sv. Otca na Slovensku na veľvyslanectve v Ríme, sprevádzala predstaviteľov mestského zastupiteľstva Bojníc pri nadviazaní spolupráce medzi mestom Bojnice a obcou Rosta pri Turíne v roku 2004, bola pri otvorení výstavy etnografického múzea v Martine, pri otvorení výstavy popredných slovenských módnych návrhárok pod názvom Učarovala im krása tradícií v Ríme v roku 2005 a v tom istom roku sa zúčastnila 157. ročníka Slávností národov Mittel Europa v Cormons Giassicu v Taliansku. Na Slovensku bola pri krste knihy bývalého veľvyslanca vo Francúzsku pána Vladimíra Valacha (2003), účinkovala na Salašníckej noci v Starej Ľubovni (2004,2005), sprevádzala literárny večer pri príležitosti životného jubilea poetky Janky Chorvátovej (2004), zúčastnila sa Dní majstrov ÚĽUV-u v Bratislave (2004), bola pri stretnutí ministrov kultúry V 4 v Banskej Bystrici (2005), zúčastnila sa Eurofolklóru v Banskej Bystrici (2004, 2005), vystúpila na Horehronských dňoch spevu a tanca v Heľpe, Hornonitrianskych folklórnych slávnostiach v Prievidzi, na 10. ročníku folklórneho popoludnia v Priechode a bola i pri odhalení pamätníka M. R. Štefánika v Sásovej.
Javorová húžva vystúpila ako hosť na celovečernom koncerte známeho speváka horehronských ľudových piesní Jána Ambróza v Banskej Bystrici a v Bratislave. Javorová húžva reprezentovala slovenský folklór v medzinárodnom kultúrnom centre RASA v Utrechte v Holandsku (4.2.2006). Michal Fiľo sa zúčastnil prezentácie slovenského folklóru v Maďarsku, Poľsku, Česku, Fínsku, Anglicku a v Číne. Okrem hry na spomínaných nástrojoch Michal Fiľo a Daniel Mudrák sú aj ich výrobcami a nositeľmi ocenenia Instrumentum excellens, ktorá sa pravidelne udeľuje v Detve na folklórnych slávnostiach výrobcom ľudových hudobných nástrojov.